AKO NA TO: Kupujeme novú klávesnicu do notebooku

ako-na-to-klavesnica

Stará klávesnica v notebooku doslúžila a hľadáte možnosti, ako ju vymeniť? V tomto článku Vám poradíme ako na to…

1. Zisťujeme typ notebooku

Prvá vec, ktorú je potrebné spraviť je zistiť značku a typové označenie notebooku na ktorom chceme klávesnicu vymeniť. Zistiť značku je jednoduché – výrobcovia dávajú logo na vrchný kryt notebooku alebo na rámik okolo displeja. Ako však zistiť presné typové označenie? Väčšinou ho nájdeme na bielom štítku zo spodnej strany notebooku. Ak tam nie je, tak môže byť umiestnené aj na štítku pod batériou. Na určenie typu klávesnice nám bude stačiť orientačné označenie notebooku – v našom prípade HP Pavilion DV9000. Presné označenie notebooku (DV9095XX) určuje iba hardwarové parametre daného kusu (RAM, HDD, CPU, OS, GPU atď).hp_stitok

2. Hľadáme predajcu

Keď už vieme, aký typ notebook máme, tak začíname s hľadaním predajcu. Odporúčam kupovať zo spoľahlivých zabehnutých obchodov so širokým sortimentom, aby sme predišli prípadným problémom pri vrátení tovaru alebo reklamácii. Pri hľadaní môžete pozrieť aj na náš e-shop PCdiely.sk 🙂

vyhladavanie

3. Vizuálna kontrola

Klávesnicu sme našli a chceme si ju objednať. Pred vyplnením objednávky by sme si však mali skontrolovať, či klávesnica vizuálne zodpovedá našej – dôležité je rozloženie kláves a tvar konektora.

4. Tvar konektora nesedí

V prípade ak nám nesedí tvar konektora podľa foto, rozhodne klávesnicu neobjednávajme. Mali by sme sa obrátiť na predajcu a on nám poradí, ktorá klávesnica je vhodná pre náš model. Aby mohol predajca určiť typ klávesnice, bude potrebovať typové označenie notebooku a foto klávesnice z oboch strán.

5. Rozloženie kláves nesedí

Väčšinou býva rozdiel v tvare tlačidiel ENTER a ľavý SHIFT. Európsky enter je v tvare obráteného písmena “L” a shift je krátky. Niektoré layouty (najmä US) majú však enter na šírku a shift dlhší. Odlišné rozloženie kláves nie je z hľadiska funkčnosti problém. Problém však môže nastať v týchto dvoch prípadoch:

a. V prípade, ak kupujeme napr. klávesnicu na notebooky HP (najmä rady ProBook a EliteBook), ktoré sú štandardne s rámikom, no predajca ich ponúka bez rámika. Ak objednáme klávesnicu s US layoutom a rámik budeme mať z európskej klávesnice, tak ho nebudeme môcť prehodiť z pôvodnej, lebo nám nebude pasovať na tvar kláves. Ak predajca ponúka klávesnicu aj s rámikom, tak môžeme objednať aj US layout. Klávesnice budú medzi sebou kompatibilné.

b. V prípade ak kupujeme klávesnice, ktoré sú “zaliate” do šasi (plastový kryt okolo klávesnice). Z hľadiska funkčnosti budú v poriadku, no opäť sa stretneme s rovnakým problémom, ako v prvom príklade – klávesnica nám nebude sedieť do šasi. Našťastie v posledných rokoch začali výrobcovia predávať notebooky, ktoré majú šasi rovnaké pre všetky layouty a tým pádom nám bude sedieť aj US layout. Aby sme zistili, či je to aj náš prípad tak treba pozrieť ako sú stavané šasi v okolí entera a ľavého shiftu. Ak je enter “spojený” s tlačidlom “ň” a neprechádza medzi nimi žiadny plast a ľavý shift je spojený s tlačidlom “&”, tak môžeme použiť aj klávesnicu s US layoutom – bude nám sedieť v šasi.

uk_vs_us_layout